Stockholm
Hlavní město Švédska se rozprostírá na 14 ostrovech, nicméně díky propojení jednotlivých ostrovů působí spíše jako město na řece. Stockholm je královské město plné nádherně malebných domů a nejkrásnějších stanic metra na světě. Můžete se projet lodí, která je součástí městské hromadné dopravy, užít si švédské Fika v některé z mnoha kaváren nebo třeba vidět na vlastní oči Ďáblovu bibli, kterou nám švédové ukradli.
Ubytování
Možností ubytování je ve švédském hlavním městě hodně ve všech cenových relacích. Já můžu určitě doporučit Park Inn by Radisson Solna, který najdete v příměstské části Solna přímo u zastávky metra a tramvaje. Pokud pojedete z letiště Arlanda je to pouze jednu zastávku tramvají od železniční stanice Solna a samotnou stanici metra Solna centrum považuji za nejpůsobivějších ze všech vyzdobených stanic. Samotný hotel je pak umístěn přímo u nákupního centra, kde najdete třeba i obchod s potravinami, který se hodí vždycky.
Jiné možnosti ubytování ve Stockholmu a okolí najdete tady.
Gamla stan – staré město
Historické jádro Stockholmu, úzké uličky plné barevných historických budov. Jednotlivé fasády budov jsou různobarevné, ale vůbec to nepůsobí rušivě je to přesně naopak.
Stortorget je hlavní náměstí, které Vás kromě krásných budov překvapí i svou velikostí (je celkem malé). Největší dům na náměstí je Nobelovo muzeum, které je věnováno nejen tomuto slavnému švédskému vědci, ale díky jeho závěti a Královské švédské akademii věd také všem laureátům, kteří jsou každoročně oceněni slavnou Nobelovou cenou. Ve východní části ostrova se nachází Stockholmský palác, reprezentační sídlo švédské královské rodiny. V jednom z největších paláců v Evropě je více než 600 místností.
Metro – vyzdobené jeskyně v podzemí
Stockholmské metro (Tunnelbanna) má tři hlavní linky a obsluhuje značnou část města tak jako spousta jiných na světě.
Jedinečné je však svým podložím, které umožňuje po vytěžení nechat velkou část prostor bez další ochrany to jej v kombinaci neuvěřitelnou výzdobou dělá podle mě nejhezčím metrem na světě. Tyto „vyzdobené jeskyně“ dělají ze Stockholmského metra největší uměleckou galerii na světě. Každá stanice má jedinečnou výzdobu a rozhodně si tuto velkolepou podívanou nemůžete nechat ujít.
Podrobnější popis jednotlivých zastávek budeme věnovat jeden z našich dalších příspěvků.
Nejkrásnější výhledy na Stockholm – Monteliusvägen nebo Katarina Elevator
Pravděpodobně nejhezčí výhled na staré město a okolí je z jeho protějšího břehu. Nejjednodušší je dojet metrem na stanici Mariatorget a dojít kousek pěšky na vyhlídku Monteliusvägen, kde se vám otevře krásný výhled především na staré město Gamla stan a také na Stockholmskou radnici. Právě v této budově je každoročně udělována slavná Nobelova cena.
Pokud se odtud vydáte pěšky dolů z kopce východním směrem dojdete na křižovatku, kde se nachází stanice metra Slussen a odtud už je to kousek na nepřehlédnutelnou vyhlídku a technickou památku Katarina Elevator. Tento osobní výtah na který navazuje most začal zkracovat cestu lidem již v roce 1881. Od roku 2010 je uzavřen (plánované znovu-otevření je v roce 2019), ale pokud vám nevadí vyšlápnout několik schodů dostanete se na vyhlídku přes lávku z druhé strany.
Fotografiska
Pokud máte rádi fotografování určitě zvažte návštěvu jednoho z největších center současné fotografie na světě Fotografiska, budovu centra fotografie nejdete zhruba 10 minut pěšky východním směrem od stanice Slussen a Katarina elevator. Aktuálně probíhající výstavy najdete na jejich stránkách.
Lodí městské dopravy na Djugärden
Městská doprava ve Stockholmu nezahrnuje jen běžné dopravní prostředky, ale využít můžete i lodní linky spojující tři z ostrovů Stockholmu. Za jízdu lodí nejsou účtovány žádné příplatky. Nástupní místo v centru města je na jihovýchodním cípu starého města Gamla Stan a jmenuje se Stockholm Slussen kajen. Lodě jsou pojmenovány Djurgården podle velkého ostrova ke kterému plují.
Djurgården
Na tomto ostrově můžete najít velkou spoustu turistických cílů jako je třeba zábavní park Gröna Lund. Moderní museum nejznámější švédské kapely ABBA.
Nachází se zde také velmi známé a hojně navštěvované námořní Muzeum Vasa, nejzajímavějším exemplářem je téměř kompletně dochovaná válečná loď Vasa ze 17. století, a to díky tomu, že loď ztroskotala hned při své první plavbě v roce 1628 a pod hladinou zůstala až do roku 1961 kdy byla vyzvednuta.
Kromě dalších muzeí či velkého akvária se zde nachází švédský Skansen, podle kterého jsou nazývány všechny skanseny na světě. Mimo ukázky ze života ve Švédsku v 17. – 19. století zde můžete najít téměř všechny severská domácí i divoká zvířata včetně těch největších jako je los, sob či medvěd.
Saluhall market
Milovníci jídla by neměli vynechat tržnici Saluhall market, původní tržnice je v současné době v rekonstrukci a nahradila ji dočasně nová budova hned naproti hlavnímu vchodu. Znovuotevření staré tržnice je plánováno na zimu 2020. Obsazené stoly a fronty lidí u jednotlivých stánků jsou myslím tím nejlepším lákadlem k návštěvě.
Fika a Urban deli
Toto švédské slovo Fika [Fíka] už proniklo i k nám, podobně jako dánské či norské Hygge.
Zjednodušeně řečeno Fika znamená setkání, kde si s někým dáte kávu a nejčastěji něco sladkého k tomu. Jde o švédskou tradici a samozřejmě, že ta káva a něco k ní není to hlavní, hlavní je to setkání ať už s přáteli, rodinou nebo i s někým jen tak. Ve spojení s tím, že švédové vypijí opravdu velké množství kávy neměli byste šálek vynechat ani vy. Já můžu osobně doporučit třeba kavárnu v Urban deli a tradiční švédský skořicový šnek (kanelbulle). V nejvyšších patrech budovy je pak slušný výhled na město.
Zajímavostí je, že zde zaplatíte pouze platební kartou, hotovost nepřijímají. Mimochodem nenarazil jsem na místo, kde by se nedalo platit kartou a Švédské koruny jsme vůbec nepotřebovali.
Codex gigas neboli Ďáblova bible
Největší rukopisná kniha na světě, která vznikla počátkem 13. století v Čechách je dnes vystavena v Národní švédské knihovně ve Stockholmu. Byla totiž ukořistěná švédským vojskem v Praze na konci třicetileté války a přes opakované snahy se ji zpět nepodařilo získat.
Pokud chcete Ďáblovu bibli vidět na vlastní oči stačí si po vstupu do budovy knihovny zanechat osobní věci v uzamykatelných skříňkách na pravé straně za kavárnou, vstoupit do knihovny a sjet výtahem do 2.patra kde v místnosti Skattkammaren můžete originál Codex gigas vidět zcela zdarma.
Tuto téměř metr vysokou knihu vážící 75kg měl napsat podle legendy za jedinou noc hřešící mnich a s pomocí ďábla do ní sepsat všechny vědomosti světa.
Pokud vás zajímá tato legenda zajímá doporučuji se podívat na trilogii Jiřího Stracha – Ďáblova lest.
Hala Globen
Většina hokejových fanoušků tuto halu pravděpodobně zná. Jedná se o největší sférickou stavbu na světě. Stojí uprostřed sportovního komplexu jižním směrem od středu města a snadno se k ní dostanete metrem, stojí kousek od stejnojmenné stanice Globen. Skyview je pak další koule, která se pohybuje po hale Globen a nabízí celkem netradiční vyhlídku na město a okolí. Za příznivého počasí je vidět daleko do všech stran, ale počítejte s tím, že historická část je od haly Globen už o něco vzdálenější. Nicméně i tak stojí tato technická vyhlídka Skyview za navštívení.
Doprava na letiště Arlanda
Letiště Arlanda leží severně od Stockholmu a je zde několik možností jak se dopravit do centra města. Nejrychlejší způsob je vlakem v centru můžete být už za 20 minut v případě Arlanda express a zhruba za 40 minut v případě běžného vlakového spojení. Ceny samozřejmě odpovídají rychlosti spoje.
Pokud úplně nespěcháte doporučuji využít nejlevnější možnost a to sice nasednout na linku autobusu 583 (poslední zastávka na konci terminálu 2) a dojet na konečnou zastávku Märsta station, kde přestoupíte na příměstský vlak směrem Stockholm a dojede až do středu města. Celková cesta vám zabere kolem hodiny. Na tuto trasu vám postačí lístek městské hromadné dopravy. Popřípadě se zeptejte v infocentru na letišti, kde nám tuto trasu sami poradili a lístky na městskou dopravu zde můžete koupit také.
Tipy na výlety po okolí
Pokud máte ve Stockholmu více času můžete navštívit Drottningholmský palác, jedná se o zámek ve kterém sídlí švédská královská rodina. Od roku 1991 je součástí světového dědictví Unesco a jeho zámeckém parku můžete vidět sochy pocházející z Valdštejnské zahrady v Praze. Stejně jako Ďáblova bible byly ukořistěné na konci třicetileté války. Dostat se sem můžete městskou hromadnou dopravou přes stanici metra Brommaplan a dále pak autobusem přímo k paláci. Popřípadě můžete využít některou z lodí z centra města.